Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu (1 Yetişkin, 0 Çocuk)
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
UCUZ BİLET ARA
ANASAYFA Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Genel Bakış

Türkiye’nin her bir toprağından ayrı bir tarih fışkırır. En eski uygarlıklara ev sahipliği yapan bu topraklarda en eski tarihlerden kalıntıları ve doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Tarih ve doğal güzelliklerin peşinde bir yaşam sürüyorsanız Türkiye’ye uğramadan geçmeniz olası bile değildir. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar birçok şehrinde ayrı ayrı güzellikleri barındırır. Özenle korunup yıllara meydan okuyan ve hiçbir tarihi önemini kaybetmeyen yapıları görmek mümkündür. Temiz havası doğal güzellikleriyle adeta cennete birkaç gün geçirmiş gibi hissederseniz. Önemli medeniyetlerin izleri bulunan toprakların tarihi birkaç noktası kutsal kitaplarda da yer alır. Bu doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları görmek için acele etmek isteyebilirsiniz.

Nemrut   

‘Tanrıların Mekanı Nemrut’ olarak bilinen Adıyaman şehrinin Kahta ilçesinde yer alan Nemrut ziyaretçilerini doğal güzelliğiyle şaşırtıyor. Konumu dolayısıyla dakikalar içerisinde hem kışı hem yazı yaşatan Nemrutta dikkatli olmanızı öneririz. UNESCO tarafından koruma altına alınan Nemrut Dağı aynı zamanda ‘Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer’ olarak da bilinir. Kommagene Krallığına ait 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğinde Tümülüs ve dev heykeller çok hoş görüntüler oluşturuyor. İnternetten gördüğünüz dev heykellere yakından bakma fırsatını kaçırmamalısınız.  Dağın güney yamacında karlar altında bulunan Tümülüs ve heykelleri görmek isteyenlerin karlı parkurdan dikkatlice geçmesi gerekiyor. Güneşin ısıtıcı etkisiyle Nemrut Dağı’nda bu dönemde iki mevsimi birden yaşamak mümkündür. Nemrut Dağına tırmanmak zor olsa da ziyaret eden herkes bu dakikalardan memnuniyetlerini belirtiyorlar.

Amasra

Yoğun çalışma hayatının ardından soluklanıp temiz bir hava almak isteyenlerin favori mekanı Amasra’dır. Bartın şehrinin ilçesi olan Amasra pek fazla misafir çekmeyen bölgelerdendir. Bunun nedenini henüz tanınmamış olmasına veriyoruz. Sessiz sakin bir kasaba olan Amasra yalnızca yolu düşenlerin değil gezip görmeyi seven herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. Hatta bir rivayet odur ki Fatih Sultan Mehmet lalasıyla Amasra’dan geçerken durup demiş ki; ‘’Lala, lala çeşm-i cihan bu mu ola?’’ Amasra’nın doğal güzelliğini tarif etmeye yetecek bir cümledir. Fatih Sultan Mehmet 13.yy da Amasra’nın doğal güzelliklerinden etkilenmesinden dolayı Cenevizlilerin kalesine bir mektup gönderir. Mektupta şunlar yazar; ‘’Bu kadar güzel bir yeri zarar vererek almak istemem. Kalenin anahtarını bana getiriniz.’’ Anlatmakla bitmeyecek bu güzelliği tasvir etmeye çalıştık.

Likya Yolu

Likya Yolu ‘Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri’ olarak kabul görür. Likya yolu 540 kilometrelik yolunda doğal güzelliklerinin yanında ziyaretçilerine birçok antik kenti görme fırsatı sunuyor. Likya Yolu çok sayıda antik kentten geçer bu nedenle hem tarih dolu hem de doğal güzelliklerle dolu keyifli bir yolculuk sunar. Masalsı bir yolculuk için ziyaret etmeniz gereken Likya Yolu manzarası Ölüdeniz ile başlar. Ünü tüm Dünya’ya yayılmış olan Likya Yolu’ndan geçerken Kelebekler Vadisi’nde konaklayıp ardından Kabak, Cennet ve Korsan koylarını gezerek Seydikemer ilçesi sınırlarında bulunan aynı zamanda Likya Bölgesinin dini başkenti olan Letoon Antik Kenti’ne ulaşırsınız. UNESCO tarafından Dünya Listesinde yer alan bölge ziyaretçilerini bekliyor.

Osmanlı Köyü Cumalıkızık

Türkiye’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilen bir başka yöresidir Cumalıkızık. Cumalıkızık köyünün kuruluş tarihi 1300’lere dayanır. Osmanlı zamanında kurulan köy, dağın eteğinde kurulan bir köy olması nedeniyle Kızık ismini almıştır. Yedi diğer Kızık köylerinden tarihi motiflerini günümüze kadar korumuş tek köy Cumalıkızık köyüdür. Yedi diğer Kızık köylerinden yalnızca beşi günümüze kadar ulaşmıştır. Bu köyler Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Fidyekızık, Değirmenlikızık ve Derekızık köyleridir. Osmanlı’nın en eski köylerinden olan Cumalıkızık köyü Bursa sınırları içerisinde yer alır. Tarih ve doğal güzellik meraklıların kolayca ziyaret edebileceği çok şirin bir kasabadır. Köye indiğiniz gibi doğal olarak üretilmiş köy mahsullerine bakmadan geçmek olmaz. Meydandan yukarı doğru çıktığınızda Uludağ’dan gelen suyun köylere aktığını görürsünüz. Kerpiçten yapılmış toprak kokan evler, renk renk duvarlar, sokak çeşmeleri ve daracık sokaklarla kendinizi tarihin içinde süzülüyor gibi hissedersiniz. Köy bundan birkaç yıl öncesine kadar varlığından kimsenin haberi olmadığı bir durakmış. Yeni keşfedilmiş bu köyün ilk gezenleri sizler olun.

Biletivo Yurtdışı Popüler Uçuşlar

Biletivo Yurtiçi Popüler Uçuşlar

Biletivo Popüler Uçuşlar