Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu (1 Yetişkin, 0 Çocuk)
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
UCUZ BİLET ARA
ANASAYFA İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul Şehir Rehberi Genel Bakış

 

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul; kültürü, doğası ve tarihi nedeniyle hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önde gelen şehirlerinden bir tanesidir. Coğrafi bakımdan Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü konumunda olan İstanbul, yıl içerisinde binlerce turiste de ev sahip sahipliği yapmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistin akın ettiği İstanbul ile ilgili kişilerin merak ettiği çeşitli sorular da bulunmaktadır. Söz konusu sorular İstanbul’da gezilecek yerler nereler, İstanbul’da nerede kalınır, İstanbul uçak bileti nasıl alınır, İstanbul uçuş fiyatları, İstanbul uçuş şirketleri şeklindedir. Şimdi gelin herkesin yoğun bir şekilde sorduğu bu soruları hep birlikte cevaplandıralım.

 

İstanbul Hakkında

İstanbul, tarihi açısından son derece köklü bir şehirdir. İki büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul, Roma İmparatoru’nun başkenti İstanbul’a taşıması ile birlikte Roma İmparatorluğu Batı ve Doğu olarak ikiye ayrılmıştır. Bu da İstanbul’un tarihi açıdan son derece büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bunların yanı sıra İstanbul’un yakın tarihine baktığımızda ise Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemden bahsedebiliriz. Fatih’in İstanbul’u fethetmesi ile birlikte Osmanlı Devleti’nin başkenti Edirne’den İstanbul’a taşınmış ve İstanbul’un şanlı tarihine bir başkentlik daha eklenmiştir. İstanbul, Roma Dönemi ile günümüze kadar pek çok tarihi olaya şahitlik etmiştir. Bu nedenle hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından İstanbul’un son derece zengin olduğunu söyleyebiliriz.

 

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da kültür, tarih ve doğal yerler açısından gezilecek pek çok alan bulunmaktadır. İstanbul’da gezilecek yerleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

 

Ayasofya Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler listenizin başında mutlaka Ayasofya Müzesi yer almalıdır. Dünya mimarlık tarihinin en gösterişli yapılarından biri olan Ayasofya Müzesi, İstanbul’un simgelerinden bir tanesidir.

 

Galata Kulesi

İstanbul’un simgelerinden bir diğer ise şüphesiz ki Galata Kulesi’dir. Son derece romantik bir yapıya sahip olan Galata Kulesi, İstanbul’un silüetini oluşturan çeşitli unsurlar arasında yer almaktadır.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelen eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu eserleri görmek için İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Sultanahmet Camii

İstanbul’un önemli siluetlerinden bir tanesi de Sultanahmet Camii’dir. 1609-1616 yılları arasında Sultan I.Ahmet tarafından yaptırılan cami, Klasik Dönemin en önemli ve en büyük camisi olarak bilinmektedir. Sultanahmet Camii’nde Ayasofya’nın mimari etkilerini de görebilmek mümkündür.

 

Süleymaniye Camii

1551-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılan Süleymaniye Camii, Ayasofya2nın Mimar Sinan tarafından yorumlanmış hali olarak açıklanabilir. İstanbul geziniz sırasında Süleymaniye Camii’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Topkapı Sarayı

İstanbul’un en çok turist çeken yerlerinden biri olan Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin büyük ve derin izlerini taşımaktadır.

 

Dolmabahçe Sarayı

Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan saray, Türkiye tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Atatürk’ün öldüğü yer olan saray, şehre gelen turistler tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

 

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yer olan Yerebatan Sarnıcı, sayısız gibi görünen mermer sütunlardan oluşmaktadır. İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi ya da Kariye Camii olarak bilinen müze, 534 yılında Aziz Teodius tarafından yaptırılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İstanbul’da gezilecek yerler listenize Kariye Müzesi’ni ekleyerek eşsiz tarihine şahitlik edebilirsiniz.

 

Kalenderhane Camii

Kalenderhane Camii, son derece köklü bir geçmişe sahiptir. Bizans kiliselerinden biri olarak inşa edilen camii, Roma hamamının bulunduğu yere yaptırılmıştır.

 

Fatih Camii

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılından yaptırılan Fatih Camii, İstanbul’un en önemli gezilecek yerleri arasında bulunmaktadır.

 

Çamlıca Tepesi

Marmara Denizi, Adalar, Beyoğlu, Boğaziçi gibi manzaraları gören Çamlıca Tepesi, İstanbul’u kuş bakışı izlemek isteyenler için eşsiz bir yer. 

 

Kız Kulesi

Kız Kulesi İstanbul’un simgelerinden bir tanesidir. Üsküdar’a bağlı olan Kız Kulesi, küçük bir ada üzerinde son derece zarif bir kuledir.

 

İstiklal Caddesi

İstanbul’a gelip İstiklal Caddesi’ni ziyaret etmeden olmaz. Beyoğlu’nun ana caddesi olan İstanbul Caddesi, İstanbul’un en kalabalık ve en gözde caddesidir.

 

Boğaziçi

Beylerbeyi ve Ortaköy arasında bir köprü olan Boğaziçi, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan ilk köprüdür. İstanbul geziniz sırasında Boğaziçi köprüsünü mutlaka görmelisiniz. Özelikle mehtap turuna katılarak Boğaziçi Köprüsü’nü çok daha yakından görebilirsiniz.

 

Sahaflara Çarşısı

Kitaplara ilginiz varsa Sahaflar Çarşısı tam size göre. Kapalıçarşı’nın içinden geçerek Sahaflar Çarşısı’na ulaşabilirsiniz.

 

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı, İstanbul’un en önemli çarşıdır. Yediden yetmişe herkesin tercih ettiği bir çarşı olan Kapalı Çarşı’yı İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka tercih edin.

 

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılından yaptırılmıştır. Boğazın en dar noktasında bulunan hisar, İstanbul’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir.

 

Adalar

Antik dönemde Halkın Adaları olarak anılmış olan adalar, İstanbul’un en güzide yerlerindendir. Özellikle İstanbul halkı, hafta sonu Adaları ziyaret ederek eşsiz bir hafta sonu geçirebilmektedir.

 

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, eskiden Topkapı Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde park, şehir merkezinde doğa havası almak isteyenlerin sık sık tercih ettiği bir park haline gelmiştir.

 

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı, İstanbul’un en güzel ve en büyük akciğeridir. Kartal, Sultanbeyli ve Pendik ilçelerine bağlı olan Aydos Ormanı, kalabalıktan ve şehrin gürültüsünden bunalanların sık sık tercih ettiği bir parktır. Siz de İstanbul geziniz sırasında Aydos Ormanı’nı tercih edebilirsiniz.

 

Küçüksu Kasrı

Göksu Kasrı olarak da bilinen Küçüksu Kasrı, İstanbul’un Küçüksu semtinde yer almaktadır. Oldukça şık bir görüntüye sahip olan Küçüksu Kasrı İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka gitmeniz gereken bir yerdir.

 

Yukarıda bahsedilenlerin dışında İstanbul’da aşağıdaki yerleri de gezebilirsiniz.

 • Akmar Plajı
 • Sadberk Hanım Müzesi
 • Eminönü
 • Garipçe Köyü
 • Belgrad Ormanı
 • Karaburun
 • Terkos Gölü
 • Bostancı Lunaparkı
 • Selimiye Kışlası
 • Çemberlitaş
 • Hidiv Kasrı

 

İstanbul Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

İstanbul’un yukarıda bahsedilen eşsiz güzelliklerini canlı olarak görmek isteyen kişiler en uygun uçak biletlerini satın alarak seyahat etmek etmelidir. Bunun içinde öncelikle uçak bileti fiyatlarını düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü havayolu şirketleri ve Biletivo yıl içerisinde çeşitli uçak bileti fırsalatları düzenlemektedir. Bu sayede İstanbul seyahatinizi en uygun uçuş fiyatları ile gerçekleştirebilirsiniz. Biletivo’nun uçuş arama butonundan kendiniz için en uygun tarihleri ve havaalanlarını seçerek uçak bileti fırsatlarını yakalayabilir ve erken uçuş rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

 

 

 

Biletivo Yurtdışı Popüler Uçuşlar

Biletivo Yurtiçi Popüler Uçuşlar

Biletivo Popüler Uçuşlar