Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu (1 Yetişkin, 0 Çocuk)
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
UCUZ BİLET ARA
ANASAYFA Dünya Üzerinde Görülmesi Gereken Yapılar

Dünya Üzerinde Görülmesi Gereken Yapılar

Dünya Üzerinde Görülmesi Gereken Yapılar

Dünya Üzerinde Görülmesi Gereken Yapılar Genel Bakış

Dünya üzerinde pek çok göl, nehir, orman bulunur. Bunların her biri insan eli değmeden oluşan güzelliklerdir. İnsan eliyle yapılmış yapıların birkaçının da ilham kaynağı olmuşlardır. Dünya üzerinde pek çok medeniyet yaşamış ve yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu medeniyetlerin kendi duygu düşüncelerini yansıtan yapıları oluşturulmuştur. Her medeniyet kendi toprakları üzerinde kendisini temsil edecek anlamlı yapılar inşa eder. Bunların yanı sıra ihtiyaç doğrultusunda yapılması gereken yapıların yaratıcı mimarları bulunması güzel bir şanstır. Yaratıcı mimarlar sayesinde sıradan binalar yerine bulunduğu konuma yeni bir renk ve mesaj getiren yapılar ortaya çıkmıştır. Yapılarda o topraklarda yaşamını sürdüren insanların izlerini görmek mümkündür. Tarih fark etmeksizin yapılan yapılarda o milletin kültürünü, yaşam tarzını, fikirlerini görmek mümkün olur.

Lotus Bahai Tapınağı – Hindistan

Faribohz Sahba’nın eseri olan Lotus Bahai Tapınağının yalnızca tasarımı iki buçuk yıl sürmüştür. 1977’de inşasına başlanan tapınağın hizmete açılma tarihi 1986 yılıdır. Her kıtada bir tane olmasıyla birlikte Dünya çapında toplam yedi tane bulunur. Dünya üzerinde her dinden ziyaretçilerini ağırlayan tapınakta sessizlik mecburidir. Saflığı ve kutsallığı temsil eden lotus çiçeğinden esinlenilerek yapılan tapınak pek çok ödül almıştır. Beyaz mermer kullanılarak inşa edilen tapınağın etrafındaki yeşil alan ve dokuz göletle adeta bir görsel şölen oluşturur. Güneş enerjisiyle çalışan tapınak enerji tasarrufu da yapıyor. Her gün sekiz bin ile on bin kişinin ziyaret ettiği tapınak günümüze kadar 70 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Sidney Opera Evi - Avusturalya

20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri olan Sidney Opera Evi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alır ve Sidney’nin sembolü halindedir. Şekliyle birçok insanın merakını toplayan yapı 1,8 hektarlık alanı kaplayan binasıyla 183 metre uzunluğundadır. 1959 tarihinde yapımına başlanan bina 14 yıl içerisinde tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. 5532 koltuklu 5 ayrı tiyatro salonu bulunan opera evinin mimarı bu yapıyla 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü Kazanmıştır. Her yıl 30 bin etkinlik düzenlenen opera evinin yüzeyine yansıtılan ışık gösterileriyle müthiş bir görünüme kavuşuyor. Her yıl ortalama 8 milyon insan tarafından ziyaret edilen opera evi Avusturalya’nın en önemli yapıları arasındadır.

Notre Dame Katedrali – Fransa

Notre Dame de Paris ‘Paris’in Meryem Anası’ anlamına geliyor. Seinne Nehri’nin kıyısında yer alan alan katedral aynı zamanda Paris Başpsikoposu’nun resmi makamı olan Katolik Katedralidir. 1163 yılında yapımına başlanan katedral 1345 tarihinde tamamlanmıştır. 130 metre uzunluğunda, 48 metre genişliğinde ve 35 metre yüksekliğinde olan katedral tarihten bu yana birçok filmde yer almıştır. Paris’teki en ikonik yapılardan biri olan Notre Dame Fransız gotik mimarisinin en önemli eserlerindendir. Victor Hugo Notre Dame Katedrali’ni yıkılmasını önlemek ve halkın ilgisini çekmek için ‘’Notre Dame’ın Kamburu’’ adlı romanını yazmıştır. Günümüzde bir bölümü yanan Notre Dame Katedrali’nin yanan kısımlarının yenilenmesi en kısa zamanda yapılacağı duyuruldu.

Tac Mahal – Hindistan

Agra şehrinin Yamuna Nehri’nin kıyısında ince mavi damarları olan beyaz mermerden inşa edilmiş harika bir mimari. 1634 tarihinde 14. Çocuğunu doğururken Mümtaz Mahal ya da bir diğer ismiyle Ercümend Banu Begüm’ün anısına Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırıldı. Üstad Ahmed Lahauri liderliğindeki mimarlar heyeti tarafından 20 yılda 22 bin kişi çalıştırılarak yapılan eser Agra şehrinin sembolü niteliği taşır. Babür mimarisinin başyapıtı olan Tac Mahal’in sabahları aldığı pembemsi renk, akşamları süt beyazı ve geceleri aldığı altın rengine bürünmesi Mumtaz Mahal’in değişen ruh halini temsil eder. Yapı üzerinde yüz binlerce akik, sedef ve firuzeyle süslenmiş duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta, ve 50 adet çok iri inci bulunuyor. 82 metre yüksekliği bulunan eser her sesin 7 kez yankılanmasını sağlayan müthiş bir akustiğe sahip. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilen eserin her yıl yaklaşık 8 milyon ziyaretçisi bulunuyor.

Kabe – Suudi Arabistan

Kabe, Müslümanların Mekke’de Mescid-i Haram içindeki dünya üzerindeki en önemli yapısı ve bir hac merkezidir. 13 metre yüksekliği olan küp şeklindeki son derece sade yapı İslam dininin en kutsal camisidir. Her Müslüman için yaşamları boyunca en az bir kez burayı görmeleri farzdır. Hac ziyareti sırasında bir günde en az 6 milyon insan Kabe’yi tavaf için toplanır ve saat yönünün tersine tam yedi tur döner. Dünya’nın her yerindeki Müslümanlar namazlarında yüzlerini Kabe’ye doğru dönerek kılarlar. Buna ‘kıble’ denir. Kabe’nin yapımının ilk insan Adem tarafından yapıldığına temellerinin İbrahim ve İsmail peygamberler tarafından yükseltildiğine inanılır. İslam dininden önce Araplar tarafından kutsal sayılan 360 put burada bulunuyordu. Bunların en büyüğü ve en güçlüsü putla temsil edilemeyen Al-ilah; Allah adının kökenini oluşturur.

Ayasofya - Türkiye

Doğu Roma İmparatorluğunun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olarak aynı yerinde üç kez inşa edilen Ayasofya’nın ilk ismi Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak belirlenmiştir. 5. Yüzyıldan itibaren ise Kutsal Bilgelik adını alan Ayasofya Doğu Roma İmparatorlarının taç giydiği ve İstanbul’un en büyük kilisesi işlevini görmüştür. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle camiye çevrilmiştir. Fetihten sonra cami güçlendirilerek olan yapı en iyi şekilde korunmuş ve Osmanlı Dönemi ilaveleriyle cami olarak varlığını sürdürmüştür. Mimar Sinan tarafından yapılan minareler ise aynı zamanda destekleyici payanda görevini görürler. Ayasofya Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar kurulu kararıyla müzeye çevrilmiş ve 1 Şubat 1935’den bu yana müze olarak erli ve yabancı ziyaretçilerine açılmıştır.  

Biletivo Yurtdışı Popüler Uçuşlar

Biletivo Yurtiçi Popüler Uçuşlar

Biletivo Popüler Uçuşlar